Eylül Alhan

Cilt Bariyeri Nedir? Cilt Bariyeri Nasıl Onarılır?

Cildi zararlı dış etkenlerden koruyan ve daha iyi bir cilt görünüme sahip olmak için çok önemli olan bir nokta: Güçlü bir cilt bariyerine sahip olmak… Bunun için ise cildi dış etkenlere karşı savunmasız bırakmamak ve doğru ürünlerle desteklemek büyük önem taşıyor. Aksi takdirde cilt ve dolayısıyla vücut için büyük önem taşıyan cilt bariyeri, nem dengesini kaybederek görevini yerine getiremeyebiliyor. Bu durumda ise çeşitli cilt problemleri yaşamak kaçınılmaz oluyor.

1. Cilt Bariyeri Nedir?

Cilt bariyeri, cildin en üst yüzeyinde bulunan ve diğer tabakalar için koruyuculuk sağlayan katmanı ifade ediyor. Bu katman cildi ve vücudu güneşin zararlı UV ışınlarından, kimyasal maddelerden ve zararlı mikroorganizmalardan korumaya yardımcı oluyor. Cilt bariyeri, deri hücreleri ve yağ dokuları ile çevrelenmiş bir halde bulunuyor. İdeal yapıya sahip bir cilt bariyeri ise en çok yumuşak, pürüzsüz ve dolgun bir görünüm ile anlaşılabiliyor.

2. Cilt Bariyeri Nasıl Zarar Görür?

Cilt bariyeri, zararlı dış etkenlere maruz kaldıkça ve cilde doğru bakımlar sağlanamadıkça zarar görmeye başlayabiliyor. Cilt bariyerine zarar veren dış etkenler arasında güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, cildin pH’ına uyumlu olmayan kimyasal ürünler kullanmak ve aşırı sıcak veya soğuğa maruz kalmak bulunuyor.

Doğal olarak cilt bariyerinin zayıflamasına neden olan etkenler arasında ise ciltteki nem ve yağ eksikliği ile ileri yaş gibi durumlar bulunuyor. “Cilt bariyeri nasıl bozulur?” sorusu bu şekilde cevaplanabilirken; bozulan cilt bariyeri de tahriş, kuruluk, kaşıntı hissi ve kızarıklık görünümleri gibi sonuçlara neden olabiliyor. Bunun yanı sıra zayıflayan cilt bariyeri, var olan cilt problemlerinin onarımını da güçleştirebiliyor.

3. Cilt Bariyeri Nasıl Onarılır?

Cilt bariyerinin zarar görmesi çeşitli problemlere yol açan önemli bir sorun olsa da; cilt bariyerini onarmak ve güçlendirmek aslında oldukça kolay! Bunun için yapılabilecekler arasında, cilt bariyerinin zayıflamasına neden olan etkenlerden kaçınmak ve cildin kendisini onarmasına yardımcı olacak bakım ürünleri kullanmak ilk sırada geliyor.

Cilt bariyerini güçlendirmek için en çok da cildin su kaybına engel olacak nemlendirici etkili ürünlerden destek almak gerekiyor. Bunun için cilt bakım rutininde gliserin, hyaluronik asit ve çeşitli doğal kaynaklı yağlar içeren alternatiflere yer vermek etkili olabiliyor. Ayrıca cilt temizliğinde, cilt bariyerine zarar vermeyecek hassas formüllü temizleyici ürünlerin rolünü de unutmamak gerekiyor. Tüm bunlara ek olarak; cilt bariyerinin zararlı güneş ışınlarından etkilenmemesi için her gün düzenli olarak güneş kremi kullanmak da son derece mühim!

4. Cilt Bariyerini Onarmaya Yardımcı Olacak Yüz Serumları

Cilt bariyerini onarmak için biraz önce bahsettiğimiz noktalara dikkat etmekle birlikte, ciltteki nem oranının korunmasını destekleyen yüz serumlarına da bakım rutininde yer verebilirsin. Cilt bariyerinin görünümünü onarmaya yardımcı olacak önerilerimizi aşağıda bulabilirsin!

4.1. Midnight Recovery Concentrate

Skualan, akşam sefası yağı ve lavanta yağı içeren formülüyle cilde yoğun nem desteği sağlayan Midnight Recovery Concentrate, düzenli kullanımda ciltteki cansız ve güçsüz görünümü azaltmaya yardımcı oluyor. Gece boyunca cilt bariyerinin görünümünü güçlendirmek için çalışan bu yüz serumu, sabahları daha aydınlık ve enerjik bir cilt görünümüyle güne başlamaya yardımcı oluyor!

4.2. Vital Skin-Strengthening Super Serum

Peki, cilt bariyerinin korunmasına gliserin ve hyalüronik asit ile destek olacak farklı bir formülle tanışmaya ne dersin? Vital Skin-Strengthening Super Serum, cilt bariyerini dış etkenlere ve strese karşı güçlendiren formülüyle erken yaşlanma belirtilerine de meydan okuyor. Gliserin ve hyalüronik asit ile zenginleştirilen bu yüz serumu, cildine ihtiyaç duyduğu nem desteğini sağlamak için birebir!

4.3. Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate

Yüzde 12,5 oranında C vitamini içeren formülü ile cilt bariyerinin görünümünü onarmak için öne çıkan adaylardan bir diğeri! C vitamininin yanı sıra hyalüronik asit içeren formülü ile bu ürün, cildin daha pürüzsüz ve aydınlık bir görünüme sahip olmasına yardımcı oluyor. İnce çizgi ve kırışıklık görünümlerinin önüne geçmeye de destek olan bu serum, çok yönlü bir bakım için tam da aradığın çözüm olabilir!